Příroda

Podnebí a příroda

Pro Národní park České Švýcarsko je typické mírné, až mírně suché léto a mírně chladná zima s poměrně krátkým trváním sněhové pokrývky. Vzhledem k rozsáhlé členitosti terénu zde sehrávají důležitou roli zejména lokální klimatické podmínky. Výjimečnost národního parku spočívá v tom, že tu v těsném sousedství žijí horské druhy rostlin a živočichů vedle teplomilných.

Zatímco slunné plochy a náhorní plošiny jsou domovem teplomilných zástupců, studený a vlhký vzduch hromadící se v hlubokých roklích a soutěskách vytváří ideální prostředí pro některé druhy rostlin a živočichů, vyskytujících se pouze v horských podmínkách. Klima Českého Švýcarska je tak nikoliv bez důvodu přirovnáváno k horskému podnebí.

Pískovcová krajina Českého Švýcarska svým charakterem vytváří ideální prostředí, ve kterém se daří mnoha živočišným druhům a její rozmanitý terén je domovem tvorů, kteří na jiných místech již dávno vymizeli. 

Autor: Karakal

Můžete zde spatřit čápa černého, který pravidelně v Českém Švýcarsku hnízdí, zahlédnout sokola stěhovavého, jeřába popelavého, orla mořského, volavku bílou, kulíka říčního, a s trochou štěstí uvidíte třeba i vzácného ledňáčka. Dokonce zde byl zaznamenán výskyt některých zástupců vzácného chladnomilného blanokřídlého hmyzu, který člověka neobtěžuje, ale naopak je potěchou pro oko.

Z vodních živočichů je třeba zmínit lososy. Ti byli v českých vodách vyhubeni v důsledku stavby příčných překážek na tocích a velkého znečištění vod. Nyní se s pomocí člověka lososům opět daří a po umělém vysazování a své cestě k oceánu se vrací zpátky do řeky Kamenice, která se znovu proměnila v lososí řeku. V průzračných čistých potocích můžete pozorovat také stříbřité pstruhy a svůj domov tu má i vydra.

V lesích se vyskytuje dokonce rys ostrovid, podle kterého získal jméno lesní zážitkový areál na Mezní louce.

[1] Zvířata Národního parku České Švýcarsko
[2] Rostlinstvo Národního parku České Švýcarsko
[3] Návrat vlka arysa do Národního České Švýcarsko