Požár v Narodím parku

Hasiči zlikvidovali požár v parku České Švýcarsko. Pomohl i vrtulník.

iDnes 18. června 2021  

Hasiči v několika krajích České republiky vyjížděli v pátek k rozsáhlým požárům. Do likvidace ohně se zapojily desítky jednotek. Nejvážnější situace byla v Národním parku České Švýcarsko. Na pomoc hasiči přivolali i vrtulník. Před možností vzniku požáru v týdnu kvůli vysokým teplotám varovali meteorologové. Nadále doporučují nerozdělávat oheň v přírodě ani ve městě.

Aktuálně zasahují hasiči u požáru lesa u Jetřichovic v Ústeckém kraji. Na místo...

Aktuálně zasahují hasiči u požáru lesa u Jetřichovic v Ústeckém kraji. Na místo byl povolán také vrtulník. (18. června 2021) | foto: HZS Ústeckého kraje

V Jetřichovicích na Děčínsku se hasičům podařilo dostat pod kontrolu požár na čtyřech hektarech lesa v noci. V sobotu dohasili skrytá ohniska, uvedl mluvčí krajských hasičů Petr Vlacháč. Situaci jim komplikovaly popadané stromy. Prohořívaly, proto je hasiči museli i rozřezávat.

„Kolem 15:00 došlo k předání místa události zástupcům národního parku, kdy byl nařízen minimální čtyřdenní dozor pro případ, kdy by se objevilo nějaké skryté ohnisko,“ dodal Vlacháč.

Aktuálně zasahují hasiči u požáru lesa u Jetřichovic v Ústeckém kraji. Na místo byl povolán také vrtulník. (18. června 2021)Čtrnáct jednotek hasičů zasahovalo v pátek večer u požáru lesa na Děčínsku. (18. června 2021)Čtrnáct jednotek hasičů zasahovalo v pátek večer u požáru lesa na Děčínsku. (18. června 2021)15 fotografií

Požár zachvátil část národního parku v pátek odpoledne, s ohněm v obtížném terénu bojovali hasiči ze 14 jednotek a vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Požár se podařilo lokalizovat v pátek po desáté hodině večerní, na noc byl zásah přerušen.

Byl vyhlášen 3 st. PP Na místě zasahuje 14 jednotek. Zásah komplikuje těžký terén a padající stromu zasažené požárem.

Deset hasičských jednotek vyjelo k požáru v Semíně, kde v pátek hořel mladý borovicový les o rozloze asi 200 krát 300 metrů. Velké horko ztěžovalo likvidaci požáru. Požár se podařilo zlikvidovat krátce před půlnocí. 

Hasiči měli požár nahlášený v 18:20, jeho lokalizaci ohlásil velitel zásahu krátce po sedmé hodině večerní. Hasiči museli podle mluvčí zřídit čerpací stanoviště, aby mohli vodu dopravovat na místo požáru. Lesní hrabanku prolévaly proudy vody, aby se požár nerozšiřoval a opětovně se zasažená místa nevznítila.

„Na místo se dostavila vyšetřovatelka příčin vzniku požáru a předběžně jsou stanovené dvě verze vzniku požáru – nedbalost nebo úmysl. Škoda byla předběžně vyčíslena na 100 000 korun. Uchráněn byl majetek ve výši pěti milionů korun,“ sdělila v pátek mluvčí Vendula Horáková.

V Semíně zasahuje 10 jednotek hasičů. Hoří zde mladý borovicový les o rozloze asi 200x300m. Velké horko ztěžuje likvidaci požáru. Příčina je stanovena zatím ve verzích – nedbalost nebo úmysl. 

Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem. Jen za pátek vyjížděli ke 104. Dlouhodobý denní průměr je 48 požárů.

Meteorologové ve čtvrtek varovali, že kvůli vysokým teplotám hrozí ve všech krajích České republiky od pátečního odpoledne do příštího úterý nebezpečí vzniku požárů. Lidé by neměli rozdělávat oheň v lesích, neměli by vypalovat trávu, odhazovat cigaretové nedopalky na zem nebo používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně.

V reakci na varování ČHMÚ vyhlásila Praha zákaz rozdělování ohňů a kouření cigaret v parcích a lesních porostech. Nařízení platí od pátečního poledne do půlnoci 22. června.

Denní teploty o víkendu mohou vystoupit na 34, v krajních případech i na 36 stupňů Celsia.