Jeskyně víl

Ledová nádhera

Skalní převis Jeskyně víl se nachází v Kyjovském údolí ,na pravém břehu říčky Křinice, asi 1,5 km od Kyjova. Po přejití můstku přes Křinici, vystoupáme strmou pěšinou asi do třetiny svahu mezi pískovcové skály. Z vnějšku se nám bude zdát skalní převis nenápadný, až teprve, když sestoupíme několik schůdků po nízkém žebříku dolů, upoutá nás převis svojí velikostí. Na délku může mít přes 20 m a od vstupu je hluboký asi 10 m. V nejvyšším místě se dospělý člověk postaví a do těch nejnižších míst se už musí doplazit.     

Jeskyně víl

V létě není převis ničím zvlášť zajímavý, ale v mrazivé zimě se promění na kouzelné místo s velkým množstvím rampouchů rostoucích, jak od stropu, tak těch zajímavějších narůstajících od země. Nejvhodnější pro růst rampouchů je střídání krátkých několikadenních oblev s obdobím mrazů, aby ze stropu skály skapávalo dostatečné množství vody, která následně v ledovém vzduchu zmrzne.    

Právě ledové útvary rostoucí od země vytvářejí zvláštní, tak trochu průhledným vílám podobné postavičky, tančící v záři plápolajících svíček, které za ně kladou příchozí návštěvníci. Vcelku běžně dorůstají tyto ledové víly do výšky 30 cm.