Do brtnického údolí kolem hospody u Oty
Do Brtnického údolí se vydáte z osady Kopec (součást Brtníků). Cestu zahájíme u hospody „U Oty“. Je oblíbenou zastávkou mnohých cykloturistů i pěších turistů. Několik metrů za hospodou začíná hustý les a pískovcové skály.
Asi 1 km severovýchodně od hospody stojí uprostřed lesa tzv. „Lesníkův kříž“. Byl postaven na památku tragického úmrtí lesníka Franze Říhy.
Základ tvoří kamenný podstavec, na němž je připevněna mramorová deska s německým a českým nápisem:
„Na paměť starohraběcího
salmovského nadlesního,
kterého zde v 69 letech
zabil padající strom.
Jeho poslední slova byla –
Bože žehnej mým dětem.“
„František Říha +1854„
Asi po 300m narazíte na sloup, věnovaný sv. Antonínu Paduánskému, patronu poutníků.
V údolí Brtnického potoka je celá řada zajímavých skalních útvarů.
Přibližně v polovině Brtnického údolí je po jeho levé straně Stürmerův důl. Vysoko ve skalách na pravé straně údolí je nevelký převis s 15 vytesanými monogramy z roku 1756 a přitesaným „kamenným stolem″. V sousedství převisu je úzký skalní průlez, umožňující dostat se nepozorovaně na náhorní plošinu nad skalami (což samozřejmě nemusí s úkrytem souviset).
Původ nápisu dosud nebyl jednoznačně objasněn. Nejčastěji je uváděná úvaha, že se jednalo o úkryt obyvatel Kopce v době válek. Nabourává to ale fakt, že v roce 1756, na samém začátku sedmileté války, se v tomto kraji pravděpodobně ještě neválčilo. Navíc nevysvětluje, proč dvanáct monogramů začíná písmenem I. Proto se též mluví o úkrytu vojenských zběhů. I by v tom případě mohla být vojenská hodnot. Proč by ale uváděli zběhové svoji vojenskou hodnost?
Se zajímavou teorií přišel roku 1974 František Němeček. Objevil starou pruskou vojenskou mapu, která je v oblasti na pravém břehu Křinice velmi přesná. Dále se přesnost mapy výrazně snižuje. Na základě toho usoudil, že se zde mohli ukrývat (nejspíše s podporou někoho z Kopce) pruští špioni – vojenští kartografové. I by pak mohlo znamenat Infanterist (příslušník pěchoty).
Asi 1,5 km od osady Kopec je obraz připomínající nešťastnou událost z roku 1812.
Tento novodobý obraz namaloval v roce 2008 Ivo Švejnoha z Kytlic. Nahrazuje starší plechový obraz . V těchto místech tragicky zemřela 18letá Marie-Anna Zimmerová z osady Kopce. Povoz s fůrou sena, na němž seděla, se převrátil do potoka a dívka pod ním zahynula.
Pokračováním podél Brtnického potoka se napojíme na „Českou silnici“, po které se dostaneme do zaniklé obce Zadní Doubice.
[1] Belisová N.: Loučky u Křinice str. 12-20 – publikace