Motocykly

Originální motocykly z Krásné Lípy

Krásná Lípa je i město, kde se zrodily nejdelší motorky na světě. Jejich autor byl Albin Hugo Liebisch. Tento česko-německý konstruktér se narodil se v 26. července 1888 v Rumburku. Jako šestiletý se s rodiči odstěhoval do Krásné Lípy. Vyučil se u prodejce bicyklů a motocyklů ve Varnsdorfu. V devatenácti letech odešel do  Německa, kde se živil jako řidič. Od roku 1925 začal ve své dílně v Krásné Lípě vyrábět pro český trh jedinečné motocykly – pod názvem Čechie a pro německý trh Böhmerland.

Typickým znakem těchto motocyklů je masivní rám z trubek, lité (z lehké slitiny), popř. lisované (z plechu) disky kol a dvě benzínové nádrže, umístěné po stranách motocyklu na zádi. Pozdější modely byly vybaveny i nádrží, umístěnou na klasickém místě nad motorem před řidičem.

Nejčastěji použitou pohonnou jednotkou je motor Liebischovy vlastní konstrukce, čtyřdobý dvouventilový jednoválec 600 cm3 s ventilovým rozvodem OHV. Méně časté jsou dochované modely motocyklu s jednoválcovým dvoudobým motorem 350 cm3, který dosahoval podobného výkonu jako čtyřdobý motor 600 cm3.

Slávu si motorky, vyráběné v Krásné Lípě, získaly zejména délkou – základní provedení měřilo 3,17 metru, Liebisch chtěl totiž nabídnout dopravní prostředek i rodinám, které neměly na auto. Celkem vzniklo zhruba 1500 motocyklů, jejichž výrobu ukončila válka. Po válce se Albin Hugo Liebisch odstěhoval se synem do Pasova, kde 1965 v zapomenutí zemřel. V Krásné Lípě mu byla v roce 2000 odhalena pamětní deska.

Pamětní deska A. H. Liebische na náměstí v Krásné lípě

V současné době jsou motocykly této značky velmi ceněné. Bylo jich totiž vyrobeno jen asi 775 kusů. V Krásné Lípě, kde byla firma původně založena, se stále konají srazy těchto motocyklů.

[1] Albin Hugo Liebisch - web