Rozhledna

Rozhledna na Vlčí Hoře

Dominantou obce Vlčí Hora je zděná rozhledna, nacházející se v nadmořské výšce 581 m.

Je nejstarší rozhlednou ve Šluknovském výběžku. Kopec je vulkanického původu z období třetihor.

Skaliska čediče

Na vrcholu kopce jsou roztroušena skaliska čediče. Ty obsahují značné množství magnetovce, vychylující střelku kompasu až o 40 stupňů od správného směru.

Již krátce po založení Horského spolku pro nejsevernější Čechy v roce 1885, byla na vrchol Vlčí hory upravena přístupová cesta a nahoře postaveny lavičky. Zanedlouho byla postavena i dřevěná chatka.

Roku 1888 byla zahájena stavba cihlové rozhledny a přístavku podle projektu rumburského stavitele Hampela. Otevřena byla 19. května 1889. V původní podobě vypadala jako středověká strážní věž . Traduje se, že pro špatnou přístupnost vrcholu byli do vynášení stavebního materiálu na stavbu věže zapojeni i návštěvníci hory. Na jejím úpatí byla složena hromada cihel a kdo šel nahoru, nějakou s sebou vzal (muselo být vyneseno více jak 20.000 cihel).

V roce 1901 byla původní chata rozšířena, přestavěna ve švýcarském stylu a na počest jednoho z nejaktivnějších členů spolku dostala jméno Ferdinandova chata.

Původní podoba rozhledny

Na začátku 20. stol. byla chata rozšířena a v roce 1908 byla na původní cimbuří rozhledny přistavěna krytá prosklená nástavba.

V padesátých letech 20. stol. sloužil objekt vojenským účelům. V letech 1960 – 61 byla svépomocí občanů provedena rozsáhlá rekonstrukce, chata však byla po krátkém čase opět zdevastována, takže roku 1967 na ni byl dokonce vydán demoliční výměr.

V letech 1996 – 1999 byla provedena celková rekonstrukce a 110 let po svém založení, 22. května 1999, byla rozhledna znovu slavnostně otevřena.

Od roku 1999 je majitelem rozhledny město Krásná Lípa a provoz zabezpečuje KČT Krásná Lípa. Na schodišti v rozhledně jsou na stěně zavěšeny pohledy ze žluté edice rozhlednových pohledů. Na vyhlídkové plošině je umístěn plastický model širokého okolí rozhledny pro lepší orientaci při výhledu.

Rozhledna na Vlčí Hoře (výška 24 m)

K rozhledně stoupají po svazích kopce dvě upravené serpentinové cesty: z jihu od Vlčí Hory a ze severu od Panského a Brtníků. Při cestě na rozhlednu z Vlčí Hory nemůžete minout studánku Veroniku z roku 1886. Pramen byl osázen čedičovými sloupky a na prostranství kolem něj jsou rozmístěny lavičky. Podle pověsti je pod Vlčí horou ohromné podzemní jezero, ze kterého je zásobována nejen Verunčina studánka, ale i množství rybníčků po celém úpatí hory.

Studánka Veronika

Z kryté vyhlídkové plošiny věže, kam se dostanete po překonání 86 schodů, se otevírá překrásný kruhový rozhled do dalekého okolí. Na jihu vystupuje souvislý hřeben Lužických hor s výraznými vrcholky Luže, Jedlové a Studence, na jihozápadní straně se rozkládá zvlněná lesnatá krajina Českého Švýcarska s Růžovskou horou, Děčínským Sněžníkem a stolovými horami v Německu. Severním směrem vyčnívají vrcholky Šluknovské pahorkatiny a Horní Lužice, zatímco k východu se za jasného počasí otevírají pohledy přes Žitavskou pánev ke vzdáleným hřebenům Ještědu, Jizerských hor a Krkonoš.

[1] Rozhledna Vlčí hora - web