Pětidomí

Pětidomí – jižní část Vlčí hory

Název této části Vlčí Hora pochází od skupiny chalup na jihozápadní straně obce, která je na okraji národního parku České  Švýcarsko. Původně jich bylo pět. Nejjižnější, pátá zanikla ve druhé  polovině 20. stol. V současnosti je už zde chalup víc.

Zajímavosti na Pětidomí

Pětice podstávkových chalup  zde existovala prokazatelně již v první polovině 19. století. Zástavba v těchto místech je značena již na mapě z z 18. století.

Na  jihozápad od Pětidomí  na úbočí vrchu nad údolím Malého Vlčího potoka jsou Plačtivé kameny (Malý Plačtivý kámen, Velký Plačtivý kámen, Pavoučí hrad). Skály leží bezprostředně při lužickém přesmyku, proto na nich lze pozorovat tzv. tektonická ohlazy – vyhlazené plochy, způsobené vzájemným třením vrstev při tektonické poruše. 

Pavoučí hrad

Jižně od chalup v Pětidomí je krásný výhled na Lužické hory (Luž, Jedlová). V rámci obnovy Köglerovy naučné stezky zde byla postavena lavička a  umístěno výhledové panorama okolí.

V enklávě chalup na úbočí Kamenného vrchu je dnes už téměř rozpadlá hájovna a u ní se nachází dvě stě let stará chráněná lípa.

Fořtova lípa (autor J. Kolář)

Podle místní tradice poblíž bývalé hájovny měl počátkem 18. století chalupu lupič a žhář Jakob Raschauer s manželkou. Jeho obratnost v úniku podnítila pověst o kouzelné červené vestě, kterou se mohl stát neviditelným. Po nemilosrdné vraždě starého kramáře byl právě u své chalupy lstí lapen a v r. 1740 byl v Lipové oběšen.

Budem-li pokračovat od vyhlídky směrem k Dlouhému Dolu, narazíme u cesty na dřevěnou budku – kapličku sv. Anny. Vznikla pravděpodobně kolem poloviny 19. stol. Původní jméno (též někdy ve tvaru Weissen Jusefe Kapelle) není odvozeno od bílé barvy, ale spíše od jména jejího zakladatele, jakéhosi Josefa Weisse.

kaplicka sv. Anny

V interiéru jsou zajímavé miniaturní (zřejmě původní) lavice.

[1] Podstávkové domy