Požár v Národním parku

Ohromný požár

Požár v Národním parku České Švýcarsko není nic výjimečného. Velký požár byl např. v roce 2021. Požár několikrát zničil Mariinu vyhlídku. Naposledy v roce 2005, kdy si návštěvníci na dřevěněné vyhlídce udělali ohníček.

Požár v letošním roce byl ale výjimečný z hlediska rozsahu a příčin. Hořelo na ploše o rozloze 10 km2 a požár likvidoval přes 1000 hasičů . Hasiči měli k dispozici 341 kusů techniky, dvě stovky cisteren a sto kusů další techniky jako jsou čerpadla nebo čtyřkolky. Nataženo bylo 7 kilometrů hadic pro dálkovou dopravu vody na dohašování v těžko přístupných místech. Po celé dny pomáhalo zvládnout požár 18 vrtulníků a 5 letadel.

Co bylo příčinou požáru nebylo zatím oficiálně sděleno. Příčin byla celá řada. Pravděpodobně lidská nedbalost, ale i kůrovcová kalamita a velké sucho. Lýkožrout smrkový (kůrovec) napadnul prakticky celý NP. Kácelo se v celém parku a kde se dalo tak se vytěžené dříví skladovalo.

Letošní požár podle hasičů bylo ale peklo.

Představu o velikosti požáru, formě jeho likvidace a důsledcích požáru poskytují fotografie z internetu. Autory fotografii jsou M. Sváček, M .Růžička, I. Lhotská, A. Boháčová a agentury ČTK, Reuters, IDnes.