Pád skály

Pád obří skály v parku

Děčínský deník

V Českém Švýcarsku není není pád skkály příliš obvyklý. Velký případ byl zaznamenán v národním parku v roce 2002. Tehdy se ve Ferdinandově soutěsce na řece Kamenici zřítila věž mající přibližně 120 kubíků a zavalila i část řečiště.

Každoročně spadnou v parku kameny o velikosti jednotek metrů krychlových. Jedná se v pískovcových oblastech o přirozený proces.

Pravděpodobně v sobotu ráno 18. září 2021 se zřítila velká skalní stěna na červené turistické stezce mezi skalní kaplí Kny a Pohovkou u Jetřichovic v Českém Švýcarsku. Skála zavalila cestu, což bylo nečekané překvapení pro turisty, kteří oznámili tuto skutečnost na správu parku.

Odhadem spadlo 120 až 150 kubíků pískovce. Hrozí navíc další řícení pískovcových bloků. Do pohybu se dala skalní stěna v délce zhruba 12 metrů, kameny a písek zasypaly turistickou cestu do výšky zhruba 1,5 metru. Přestože se pískovcové skály rozpadají běžně, podobně velké množství spadlé hmoty příliš obvyklé není. Ve svahu se nacházejí další velké skalní bloky, které by se mohly uvolnit a dopadnout na cestu, Správa národního parku proto tuto stezku uzavřela.

Důvodů, proč se skála utrhla, může být hned několik. Jedním z nich může být pevnost pískovce v okolí Jetřichovic, který je měkčí než v ostatních částech národního parku. Dalším může být také to, že nedaleké Koliště je čedičovým sukem prorůstajícím skrz pískovcovou vrstvu, kterou s ohledem na měkkost horniny mohl narušit.

Co bude se zřícenou stěnou dál by měli posoudit geologové. Budou zvažovat, zda je nutné statické posouzení stěny. Je ale jasné, že bude nutné některé kameny odtěžit, případně rozdrtit na písek, aby neohrožovaly turisty. Je jisté, že se místo nevrátí do původní podoby. „Při odstraňování se neprokopeme až na původní úroveň stezky. Spíše z tohoto místa uděláme naučný koutek, kde se budou moci lidé seznámit s přirozeným vývojem pískovcových skal, jehož součástí je právě i jejich řícení.“ prohlásil mluvčí národního parku Tomáš Salov.